کانون فرهنگی مبین سه شنبه 14 خرداد 1398 02:55 ب.ظ نظرات ()

برای شنیدن فایل صوتی آیه اینجا را کلیک کنید

تفسیر المیزان - خلاصه

(خذ العفو و امر بالعرف و اعرض عن الجاهلین ):(عفو را در پیش بگیر و به نیکی فرمان بده و از نادانان روی بگردان )، یعنی همواره ملازم عفو باش وآن را ترک نکن ،لذا به پیامبر خود امر می کند که بدیهای اشخاصی را که به او بدی می کنند، نادیده گرفته و از آنها در گذرد و به تحقیق پیامبر این دعوت را اجابت نمود و از هیچیک از کسانی که نسبت به شخص او بدی کردند انتقام شخصی نگرفت و این تفسیر بنابر آنست که عفو به معنای مغفرت باشد، اما در بعضی روایات منقول از امام صادق (ع ) نقل شده که (عفو) به معنای (حد وسط)می باشدو این تفسیر با مضمون آیه شریفه سازگارتر و از نظر معنا جامعتر است . آنگاه به پیامبر(ص ) می فرماید:که مردم را به عرف فرمان بده ، (عرف )یعنی سنن و روشهای پسندیده ای که عقلاء یک جامعه آن را می شناسند، در مقابل (منکر)که اعمال ناپسند و غیر مرسومی است که عقل اجتماعی آنها را انکارمی کند. در آخر می فرماید: از نادانان روی بگردان و این دستور دیگری در مراعات ومدارای با مردم است که این فرمان نزدیکترین راه برای خنثی کردن نتایج نادانی مردم و کاستن فساد اعمال آنهاست ، چون انتقام جوئی و تلافی کردن ، بیشترنادانان را به کجروی و گمراهی وادار می سازد.

 

معرفی طرح قرآنی 71

این طرح درخصوص اشاعه فرهنگ قرآنی توسط این کانون طراحی و اجرا میگردد ، بدین منظور  هر هفته یک آیه از قرآن از طریق نسخه چاپی و فضای مجازی در اختیار شرکت کنندگان قرار خواهد گرفت که در طول هفته بتوانند  در خصوص کاربرد عملی آیه مورد نظر در زندگی، با دیگر اعضاء خانواده ، دوستان ، آشنایان ،فامیل ، همکاران و .... به مشارکت گذاشته و در صورت تمایل آیه  و معنی آنرا حفظ کرده و  به آن عمل کنند
 در صورت حفظ آیه ، کد آیه مورد نظر را از طریق فضای مجازی و یا سامانه پیامکی به کانون فرهنگی اعلام تا در آرشیو اطلاعات شرکت کننده  ثبت گردد.
در پشت برگه نسخه چاپی فضای کافی برای یادداشت در  خصوص تجربه زندگی با این آیه ، وجود دارد . در صورت کافی نبودن فضا ، میتوان از برگه ضمیمه استفاده نمود.
در ضمن شرکت کنندگان میتوانند از طریق دوربین موبایل و یا کامنت در فضای مجازی (تلگرام ، سروش ، اینستاگرام  ، ایمیل و غیره) تجربه خود از آیه را با دیگر شرکت کنندگان به اشتراک بگذارند