کانون فرهنگی مبین سه شنبه 21 خرداد 1398 07:51 ب.ظ نظرات ()

برای شنیدن فایل صوتی اینجا را کلیک کنید


تفسیر المیزان - خلاصه

(الذین یستمعون القول فیتبعون احسنه اولئک الذین هدیهم الله واولئک هم اولوا الالباب ): (همان کسانیکه به سخن گوش فرا می دهند و بهترین آن راپیروی می کنند، آنهایند که خدا هدایتشان کرده و آنان صاحبان خرد هستند) طاغوت یعنی هر معبود غیر خدا و هر شخص متجاوز.می فرماید کسانیکه از هر معبود غیر خدا دوری گزیده و بسوی خدای واحد بازگردند برایشان بشارت به نیکوترین جزا خواهد بود. پس صرف نفی طاغوت بدون اثبات و ایمان به خدای واحد سودی ندارد، بلکه عبادت با اخلاص دین آنست که انسان بین نفی آلهه و اثبات خدای واحد جمع نماید. در ادامه می فرماید: بندگان مرا بشارت بده ، همان کسانیکه اقوال را می شنوند و ازبهترین آنها پیروی می کنند. مراد از قول ، آن قولی است که ارتباطی با عمل داشته باشد وبهترین قول ، قولی است که آدمی را بهتر به حق برساند و برای او خیر بیشتری داشته وناصحانه تر باشد، و انسان فطرتا حسن و جمال را دوست می دارد و به سوی کمال وجمال جذب می شود و همیشه بدنبال زیباتر و احسن و اکمل می رود. لذا بندگان خدافطرتا تابع حقند و رسیدن به واقع را می طلبند و در مواجهه حق و باطل ، حق را انتخاب می کنند و در مورد حق و احق ،البته احق و احسن را بر می گزینند. و اینطور نیست که پیرو هوای نفسشان باشند و هر سخنی را بدون تفکر و تدبر رد کنند،بلکه در آن می اندیشند و اگر حق بود از آن پیروی می کنند. و اینچنین کسانی را خداوند به هدایت الهی هدایت کرده و این هدایت عبارت است از طلب حق و آمادگی برای پیروی از آن و این امر یک هدایت اجمالی است که همه هدایتهای تفصیلی به هر یک از معارف الهی در نهایت به آن منتهی می شود. و نیز فقط آنها صاحبان خرد هستند، چون عقل عبارتست از نیرویی که با آن بسوی حق راهیابی می شود و علامت داشتن عقل (16)، پیروی از حق است .

 

معرفی طرح قرآنی71

این طرح در خصوص اشاعه فرهنگ قرآنی توسط کانون فرهنگی مبین مسجد امام حسین علیه السلام ، طراحی و اجرا میگردد ، بدین منظور هر هفته یک آیه از قرآن ، از طریق نسخه چاپی و فضای مجازی در اختیار شرکت کنندگان قرار خواهد گرفت  که د رطول هفته بتوانند در خصوص کاربرد عملی آیه مورد نظر در زندگی ، با دیگر اعضاء خانواده ، دوستان ،آشنایان ، فامیل، همکاران و .... به تبادل نظر پرداخته و درصورت تمایل آیه و معنی آنرا حفظ کرده و به آن عمل نمایند.

در صورت حفظ آیه ، کد آیه مورد نظر را از طریق  فضای مجازی و یا سامانه پیامکی به کانون فرهنگی تحویل داده تا در آرشیو اطلاعات شرکت کننده ثبت گردد.

در پشت برگه فضای کافی برای یادداشت در  خصوص تجربه زندگی با این آیه ، وجود دارد . در صورت کافی نبودن فضا ، میتوان از برگه ضمیمه استفاده نمود.

در ضمن شرکت کننده میتواند از طریق دوربین موبایل و یا کامنت در فضای مجازی (سروش ، اینستاگرام  سایت کانون ، تلگرام  و غیره) تجربه خود از آیه را  با دیگرشرکت کنندگان به اشتراک بگذارند

 

کانون فرهنگی مبین مسجد امام حسین علیه السلام